Haber

Libya Başbakanı, uluslararası petrol şirketlerini Libya’daki faaliyetlerine geri dönmeye çağırdı

Libya Başbakanı Abdülhamid Dibeybe, ülkesinde istikrarın olduğunu belirterek, uluslararası petrol şirketlerini Libya’daki faaliyetlerine geri dönmeye çağırdı.

Libya hükümetinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Libya Ulusal Petrol Şirketi (NOC), başkent Trablus’ta “Petrol ve Gaz Sektörünün Desteklenmesi” temasıyla bir forum düzenledi.

Libyalı çok sayıda bakan ve yetkilinin yanı sıra uluslararası enerji şirketlerinin (İtalyan Eni, Fransız Total, Amerikan ConocoPhillips, İspanyol Repsol, Avusturya OMV, Alman Wintershall) temsilcilerinin de katıldığı forumda konuşan Başbakan Dibeybe, petrol ve doğal gaz üretiminin artırılması harekete geçirilmekte ve yeni anlaşmalar imzalanmaktadır. Libya hükümetinin bunun gerçekleşmesi için NOC’yi desteklediğini söyledi.

Dibeybe, ülkesinde istikrarın hakim olduğunu da kaydederek, uluslararası petrol şirketlerini Libya’daki faaliyetlerine geri dönmeye davet etti.

Forum, bankacılık sektörü ve finans kuruluşlarının program ve projelerini desteklemeyi ve Libya’daki özel şube ortasındaki iştirakleri ile petrol ve gaz bölümünde faaliyet gösteren yabancı şirketleri tartışmayı amaçlıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi olan Libya, şu anda günde yaklaşık 1 milyon 200 bin varil petrol üretiyor.

nazimiye-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu