Haber

Kılıçdaroğlu, Konya’yı iki kez üst üste ülke olarak ifade etti.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti’nin kalesi olarak nitelendirilen Konya’da ‘Millet Buluşması’nda vatandaşlara seslendi. Seçilmeleri halinde yapacakları işlerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Kılıçdaroğlu, tarım alanında yapacakları çalışmalardan bahsederken dikkat çekici bir gaf yaptı.

“KONYA HOLLANDA’DAN DAHA BÜYÜK BİR ÜLKE”

Kılıçdaroğlu, “Konya Hollanda’dan büyük bir ülke, toprak olarak Hollanda’dan büyük bir ülke. Konya’da sadece 18 milyon 700 bin dekar tarım arazisi var. Konya tarımda bir numara ama burada sıkıntılar var. “Tarımın sorunları çok büyük. Tarımın sorunları da büyük.” ifadelerini kullanması dikkat çekti.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları şöyle:

“Sizinle birlikte olmak ve Türkiye’nin sorunlarını sizinle konuşmak görevlerimden biridir. Mevlana’yı ve ideolojisini öğrenip bunu halka anlatmak ve dünyaya adaleti anlatmak görevimizdir. Size bir sözüm var. Ben bu ülkeye adaleti getireceğim Adalet sadece mahkeme salonlarında tecelli etmez Evren adalet üzerine kurulmuştur adaleti hayatımızın her alanında gerçekleştirmek zorundayız.

“ÇİFTÇİNİN BORÇLARININ FAİZLERİNİ SİLECEĞİM”

KOP projesi nedeniyle Konya Ovası’na su gelmiyor. O suyu getireceğim, o çiftçiyi memnun edeceğim. Kırsal kesimde çalışan tüm gençlerin ve kadınların sosyal güvenlik primlerini devlet ödeyecek. Tüm çiftçi ve üreticilere sesleniyorum; Bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarınızın faizini sileceğim. Kazanacaksın. Dışarıdan bakla, arpa, davar, mercimek… Hepsini bitireceğiz, herkes üretecek, herkes kazanacak.

“DURUMU SIFIRLAYACAĞIZ”

Havza bazında planlama yapacağız. Kimin ne üreteceği belirlenecek. Bir yıl içinde ne kadar satacağı kesin olacak. formül; maliyet artı makul kar taban fiyata eşittir. Hiçbir üretici israf etmez. Çiftçiye kırmızı mazot vereceğiz. KDV ve ÖTV olmayacak. Hiçbir çiftçinin traktörüne, pulluğuna veya hayvanına asla el konulmayacaktır. Birçok veteriner ve ziraat mühendisi işsiz. Kırsalda köy okulları açtıktan sonra bu yıl 100 bin öğretmen atayacağız. İmamı, öğretmeni, veterineri olacak. Esnaf evsiz kalmayacak. Bir af çıkaracağız. Pandemi döneminde esnaf zor durumdaydı o dönemde verilen kredi faizlerini sileceğiz. Stopaj var, stopajı sıfırlayacağız.

“İLK İŞ İSRAFI ÖNLEMEK”

Altı başkan konuştuk, bir ortaya geldik. İsrafın haram olduğunu biliyoruz. İlk yapacağımız israfı önlemek olacak. İkinci iş, meclisten bir kanun çıkaracağız; Hiçbir aile gözetimsiz hissetmemeli. Her aile sosyal devletin koruması altında olsun. Aile Ek Sigortası yasasını çıkaracağız. 1971’den beri çıkması gereken bu yasa henüz yasalaşmadı. Hiçbir kadını bir erkeğe muhtaç etmeyeceğiz. Aile Yardımı Sigortası’ndan yararlanmaları halinde devlet, çocukların tüm masraflarını karşılayacak.

“Türkiye MÜLKEMİ ÖĞRENECEK”

Cumhurbaşkanlığı adaylığım kesinleştiğinde tüm Türkiye mal varlığımı görecek. Saf bir siyaset getireceğiz. Vatandaşlar ve siyasetçiler arasındaki inanç köprüsünü yeniden kuracağız.

“M. KEMAL SÖZÜNDEN GERİ DÖNMEYECEK”

Buraya iki ücretli arkadaşla geldim. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş. Birlikte kazanacağız. Her genci, dostunu ikna edeceksin, sandığa gidip Millet İttifakı’na oy verecekler. Kemal Bey asla sözünden dönmez.”

haberyesilyurt.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu