Haber

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu olağanüstü toplanacak

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulu, gazete ve dergilere ilişkin kararların yer aldığı Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği’nde değişiklik öngören yeni yönetmeliği değerlendirmek üzere 13 Ocak Cuma günü İstanbul’da toplanacak.

??????BİK’ten yapılan açıklamaya göre, Genel Kurul, süreli yayın kapsamına giren internet haber sitelerinin 1 Nisan’dan itibaren resmi ilan ve reklam yayınlamasına ilişkin yönetmeliği görüşmek üzere büyük toplantıya çağrıldı, 2023.

BİK, resmi ilan ve reklamların yayınlanacağı mecralar arasında internet haber sitelerinin, gazetelerin, internet haber sitelerinin, meslek kuruluşlarının, akademisyenlerin yer almasına yönelik kanun değişiklik teklifi hazırlıklarının sürdüğü Eylül 2021’den bu yana yönetmelik taslağı üzerinde çalışıyor. , bilişim ve yazılım. Uzmanlar da dahil olmak üzere birçok farklı kesimle röportaj yaptı.

1600’e yakın gazete ve bağlı site temsilcisini dinleyen BİK, 25’i İstanbul’da olmak üzere 200’e yakın internet haber sitesi ile toplantılar gerçekleştirdi.

Gazete ve internet haber sitelerinin yanı sıra dağıttığı anketlerle toplumun tüm kesimlerinin görüşlerini almaya çalışan BİK, Hürriyet, Sabah, Sözcü, Milliyet, Türkiye, Yeni dijital yayın platformları başta olmak üzere çok sayıda internet haber sitesini ziyaret etti. Şafak, Takvim ve Posta gazeteleri. .

Dijital ölçüm firmaları, reklam ajansları, medya planlama ve yazılım firmaları gibi sektörün değerli aktörlerinin tecrübeleri de yönetmeliğe aktarıldı.

Yönetmelik taslağı Genel Kurul üyelerine sunulmadan önce İstanbul, Marmara, Ege, Akdeniz, Erciyes, Anadolu, Maltepe, Bilgi, Üsküdar ve Hacı Bayram’dan hukuk ve bağlantı alanında 20’ye yakın akademisyenin görüşleri alındı. Veli üniversiteleri.

Olağanüstü Genel Kurul toplantısında, Basın İlan Kurumu Yönetmeliği, Basın İlan Kurumu Reklam Portalı Yönetmeliği ve Türkiye’de Resmi İlan ve Reklamların Alınması ve Dağıtımı Hakkında Yönetmelik’in bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören Yönetim Kurulu teklifi, Elektronik Ortam ele alınacaktır.

İnternet haber sitelerini de kapsayacak şekilde genişletilen Resmi İlan Fiyat Tarifesi’ne de BİK Genel Kurulu karar verecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu